top of page
Ara

MOBİLYA BOYAMA HAKKINDA HER ŞEY

Güncelleme tarihi: 15 Şub

‘’Ahşap mobilyalar, kuşaktan kuşağa geçebilen, hikayeleri ve anıları olan değerli miraslardır.’


Bu değerli miraslarınız, renkli dokunuşlar ile yeni bir kimlik kazansın ister misiniz?


Eşyalarımız eskidiği zaman, çoğunlukla aklımıza gelen ilk şey onları elden çıkarıp yeni mobilyalar almak oluyor. Oysaki, mobilyaların renklerini ve döşemelerini değiştirmek mobilyanın görünüşünde inanılmaz bir fark yaratır, mobilya neredeyse tamamen değişir ve farklı bir kimliğe bürünür.


Bu nedenle, eskimiş, yıpranmış ya da artık demode olmuş koltuktan konsola, gardıroptan mutfak dolabına kadar pek çok eski mobilyanızı boyayarak yepyeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

İlerleyen günlerde sitemize ekleyeceğimiz online workshoplarımızdan, size uygun eğitim setimizi seçerek kendi mobilyalarınızı farklı teknikler ile nasıl boyayacağınızı öğrenebilirsiniz.MOBİLYA BOYA ÇEŞİTLERİ NELERDİR? Mobilya boyama işleminde kullanacağınız boya su bazlı veya solvent bazlı olabilir.

Solvent bazlı boyaların tiner ile inceltilmesi gerektiğinden uygulama ve kuruma esnasında koku yayabilir. Bu yüzden solvent bazlı boyalar uygulanırken ve kurutulurken ortam havalandırılmalıdır. Özellikle çocuk sahibi ailelerin, astım hastaları ve alerjisi olanların mobilyalarını solvent bazlı boyalar ile boyarlarken bu hususa çok dikkat etmeleri veya su bazlı boyalar tercih etmeleri gerekmektedir. Su bazlı boyalar kendinden vernikli ve verniksiz olarak ikiye ayrılır.

Vernikli boyalar genel olarak multisurface özellikli boyalardır. Yüksek mukavemet özelliği sayesinde her türlü yüzeyde kullanılabilirler. Vernikli boyalar uygulama kolaylığı ve işlem sonrası ekstra vernik gerektirmemesi nedeni ile daha fazla tercih edilir.

Fakat işin sanat boyutu devreye girdiğinde, verniksiz multisurface, chalk boyalar ile eskitme tekniklerini çalışmak çok daha kolaydır.

Verniksiz boyalar işlem sonrası vernik veya wax ile muhakkak koruma altına alınmalıdır.BOYAYA HAZIRLIK AŞAMASI NASIL OLMALIDIR? Mobilyanın boyanması en son iştir. İlk olarak boya öncesi hazırlık yapılması gerekir. Bunun için gevşeyen vidalar varsa yenilenmeli kırık ya da arızalı yerlerin onarımı yapılmalıdır.

Mobilyanın sökülebilir tüm parçaları çıkarılıp boya için hazır hale getirildikten sonra boyanacak olan parçaların sirkeli suyla silinip güzelce temizlenmesi gerekir. Evde mobilya boyama yapacaksanız öncelikle zemine ve diğer mobilyalara zarar vermemek için plastik branda veya geniş bir örtü sermelisiniz, aksi takdirde bulaşan veya sıçrayan boyaları çıkarmakla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Zımparalama işlemi mobilyada isteğe bağlı bir konudur. İsterseniz zımpara yapabilir ya da yapmayabilirsiniz. Boya öncesi mobilyanın zımparalanması boyanın tutunabilirlik seviyesini arttıracaktır. Ancak önceki dokusu olsun isteniyorsa o zaman zımparalama yapmamanız tavsiye ederim. Boya yaparken istenilen rengin pigmentlerine göre birkaç kat boya sürülmesi gerekecektir. Koyu bir zemini açık renge dönüştürmek için daha fazla kat boya uygulamak zorunda kalacaksınız. Az katla bir an önce rengi değişsin diye boyayı kalın sürme hatasına asla düşmeyin. Çünkü kalın sürülen boya uzun ömürlü olmayacak ve mobilya yüzeyinde zamanla dökülmeler, kabarmalar yapacaktır. Boyayacağınız mobilyayı boyama işleminden önce demonte etmeniz işinizi oldukça kolaylaştırır. Boyanmasını istemediğiniz kısımları maskeleme bandı yardımıyla kapatabilirsiniz. Boya alınırken mutlaka üzerindeki bilgiler okunmalı ve uygulama ile ilgili bilgi alınmalıdır. Uygulanacak yüzey için doğru boyayı seçmeniz son derece önemlidir.KULLANACAĞINIZ RENGİ BELİRLEYİN Renk değiştirerek siz de eski mobilyalarınızı atmak yerine değerlendirebilirsiniz. Mobilyalarınızı boyamadan önce karar vermeniz gereken ilk şey renk. Başka yüzeyler üzerinde çok hoşunuza giden bir renk, mobilya üzerinde hiç te güzel durmayabilir. Bu nedenle, ilk olarak mobilyanızı kullanacağınız alanın genel dekorasyonuna ve rengine göre uyumlu bir ton seçmelisiniz. Sonradan pişman olmamak için renk seçimine kararınızı vermeden önce iyice düşünmeli ve kararı ona göre vermelisiniz.


MOBİLYA BOYAMA MALZEMELERİ Mobilya boyama işlemine geçmeden önce ihtiyaç duyacağınız malzemeleri listeleyelim. • Doğru boya seçimi

• Vernik veya wax

• Eskitme yapılacak ise uygun eskitme malzemeleri


• İpek fırça ve kadife rulo. Vernik için ayrı bir fırça kullanmalısınız. Bu nedenle hem boya hem vernik için fırça almanızı öneririm.


• Pürüsüzlük için ince zımpara kağıdı veya sünger zımpara


• Maskeleme bandı


• Boya yapacağınız zemini korumak için plastik branda vb. geniş bir örtü


• Rulo için boya tepsisi


• Kullanacağınız boya solvent bazlı ise tiner ihtiyacınız da olabilir, boya aldığınız yere sorarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.


Söz konusu tüm bu mobilya boyamasında kullanılacak malzemelere yapı marketlerinden veya mobilya boyası satan hobi marketlerden kolaylıkla ulaşmanız mümkündür.


Klasik, eski veya sıkıcı bir mobilyayı göz alıcı bir parçaya dönüştürmeye hazır mısınız?

‘’Evet’’ dediğinizi duyar gibiyim.

O halde, buraya kadar anlattıklarımızı kısaca özetleyelim.. • Öncelikle mobilyalarınızı boyamak istediğiniz rengi belirleyin ve boyamaya uygun malzemeleri alın.

• Nemli bir bezle mobilyalarınızı silin ve eşyanızı tozdan arındırın. Bu sayede daha sağlıklı bir uygulama yapabilirsiniz.


• Mobilyalarınızı boyayacağınız alana koruyucu örtü serin. Her ne kadar su bazlı boya ıslak bir bezle silindiğinde çıksa da koruyucu örtü daha pratik bir uygulama yapmanızı sağlayacaktır.


• Eğer mobilyalarınızın ihtiyacı varsa öncelikle tamirat ve zımparalama işlemini gerçekleştirin.


• Mobilyanızda boya bulaşmasını istemediğiniz alanlar varsa bu alanlara maskeleme bandı yapıştırabilirsiniz.


• Mobilyanızı bir kat boyayın ve bu kat kuruduktan sonra ikinci kat boya uygulamasını geçin. Boyaların kuruma süreleri özelliklerine göre farklılıklar gösterebilir.Kullandığınız boyanın kuruma süresini muhakkak öğrenin. İlk kat boya uygulamasının incecik olmasına da özen gösterin. İlk katta kalın boya uygulaması, boyanın yüzeye tutunabilirliğini azaltır.


• Boya kuruduktan sonra mobilyaya ince bir pürüzsüzlük zımparası yapın ve kullandığınız boya verniksiz ise vernikleyin.


38 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page